reklama

Európa podľa Orwella

Fikcia: „Na základe smernice EÚ a následnej úprave Slovenskej legislatívy je každý človek komunikujúci na území Slovenskej Republiky POVINNÝ všetky svoje rozhovory, vyjadrenia a monológy, ako aj dialógy, ktorých bol svedkom, zaznamenávať v dostatočnej kvalite a uchovávať po dobu 6 až 24 mesiacov. Počas tohto obdobia majú vyšetrovacie orgány právo vyžiadať si z archivovaných údajov všetky dostupné informácie. (Aktualizované)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
http://asymmetric.net/images/
http://asymmetric.net/images/ 

Toľko fikcia. Aká je skutočnosť?
Ministri spravodlivosti EÚ schválili v utorok kvalifikovanou väčšinou definitívnu archiváciu elektronických údajov po dobu 6 až 24 mesiacov. Týka sa to elektronickej komunikácie: elektronickej pošty, krátkych textových správ, ako aj telefonických rozhovorov.
Zaznamenávať sa má všetko, bez ohľadu na vek, rasu, zamestnanie, vierovyznanie sledovaných, bez ohľadu na to, či páchajú trestnú činnosť alebo sú bezúhonní. Táto zbierka informácií bude denne k dispozícii vyšetrovacím orgánom.
Pripomeňme si len, že pod pojmom „vyšetrovacie orgány“ sa skrýva skupina ľudí, ktorých zamestnaním je odhaľovať trestnú činnosť na základe legislatívy.

Čo mi na tom vadí? Zopár detailov:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Prakticky neexistuje garancia, že takto nazbierané údaje nebudú zneužité. Výstrahou nech nám sú osobné údaje tisícov zákazníkov našich telekomunikačných operátorov slobodne blúdiace po internete.

  • Zabudnime na prezumpciu neviny. Všetci sme potenciálni zločinci. Je totiž zásadný rozdiel v nariadenom odpočúvaní podozrivých osôb, a permanentnom odpočúvaní všetkých.

  • Neprimerané zasahovanie “štátu” do súkromia občanov, jeho kontrolu nad ich životom, myšlienkami, túžbami i problémami. Kto bude mať prístup k týmto údajom, získa takmer absolútnu moc. A tvrdenie, že prístup bude vymedzený prísnymi pravidlami, je idealistické. Neexistuje tak bezpečný systém, že by k ich zneužitiu nemohlo dôjsť.

  • Je toto obmedzenie osobnej slobody jednotlivca ospravedlniteľné bojom proti terorizmu a organizovanému zločinu? Obrana proti sledovaniu je naozaj jednoduchá – stačí komunikáciu kryptovať. V konečnom dôsledku obmedzenie postihne všetkých – okrem tých, ktorí chcú komunikáciu naozaj utajiť.


Najzaujímavejšie na celom probléme je to, že sa o ňom vôbec nediskutuje.
Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská síce v utorok v Bruseli Smernicu EU nepodporila, ale len z čisto formálnych dôvodov.
Mňa by naozaj zaujímalo, čo je na danej smernici tak spravodlivé, že ministri spravodlivosti členských krajín nemali problém povedať svoje „Áno“ bez verejnej diskusie.

Len pre ilustráciu by som si dovolil zacitovať Ústavu slovenskej Republiky, článok 19.
(2) Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.
(3) Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.

p.s. Pri tejto príležitosti dávam do pozornosti nasledovné: http://www.gnupg.org/

AKTUALIZOVANÉ:

V Pôvodnom texte smernice je rozsah zbieraných informácií vymedzený nasledovne:

Článok 4
Kategórie uchovávaných údajov

Členské štáty zabezpečia, aby sa podľa tejto smernice uchovávali nasledovné kategórieúdajov:
(a) údaje potrebné na vysledovanie a identifikáciu zdroja komunikácie,
(b) údaje potrebné na vysledovanie a identifikáciu destinácie komunikácie,
(c) údaje potrebné na určenie dátumu, času a trvania komunikácie,
(d) údaje potrebné na určenie typu komunikácie,
(e) údaje potrebné na identifikáciu komunikačného zariadenia alebodeklarovaného komunikačného zariadenia,
(f) údaje potrebné na určenie polohy mobilného komunikačného zariadenia.

Detailnejšie informácie priamo v texte smernice na adrese http://register.consilium.eu.int/pdf/sk/05/st12/st12671.sk05.pdf (vdaka, odemo)

Martin Stýblo

Martin Stýblo

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Absolvent UKF v Nitre v odbore Ekológia - Informatika. Pracuje v oblasti IT.Mail: wreciak (alt+64) gmail.com Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťMinútové témyFotečkySúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu